Oldalak

A madridi terrorcselekmények évfordulójára


Tragikus évfordulóra emlékeznek Spanyolország-szerte, miután iszlám fundamentalisták 2004. március 11-én Madridban követték el Európa történetének legpusztítóbb terrortámadását. Az ún. 11-M (a dátum spanyol rövidítése alapján) 191 halálos áldozatot követelt, belpolitikai következményei pedig valóságos árhullámként söpörtek végig Spanyolországon. A tragédia 10. évfordulójának margójára.

Noha az iszlám terrorfenyegetés szeptember 11-et követően közel sem számíthatott alaptalannak, a madridi vonatmerényletek megdöbbentették az európai közvéleményt. A José María Aznar néppárti miniszterelnök által vezetett spanyol kormány az első pillanattól kezdve az ETA baszk szeparatista szervezetet nevezte meg a terrortámadás felelőseként és azonnal megkezdődött a Néppárt és a Spanyol Szocialista Munkáspárt közötti nyilatkozatháború is. Mindössze három nappal a parlamenti választások előtt Spanyolországot kommunikációs káosz és általános társadalmi döbbenet kerítette hatalmába. A regionális szeparatizmus évtizedes frusztrációja, valamint az ország iraki háborúban való részvételének árnyéka hirtelen súlyos társadalmi feszültségekben tört ki.

Miközben a terrorcselekmények körülményei, valamint a baszk szervezet kommünikéje egyértelműen kizárni látszottak az ETA felelősségét, José María Aznar kormánya nem engedhetett teret a kételyeknek. Az állampolgárok körében Spanyolország iraki szerepvállalása a kezdetektől rendkívül népszerűtlennek számított, az iszlám fundamentalisták terrorakciója pedig egycsapásra alááshatta a Néppárt megmaradt politikai hitelét a választók szemében. Az Aznar-kabinet tehetetlensége végül a tragédiát követő vasárnap nyolc éven át tartó néppárti kormányzásnak vetett véget Spanyolországban, José Luis Rodríguez Zapatero új szocialista kormánya pedig váratlanul súlyos örökséggel szembesült. A 10 évvel ezelőtt történtek hosszú időre nyomot hagytak a spanyol társadalom kollektív gondolkodásán. Az El País politikai napilap vezércikkével szólva: az áldozatok számára ma is "minden nap március 11-e."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése